Německá platidla po 2. sv. válce (3) Emise BBK I.
Wirtschaftswunder (hospodářský zázrak) tak lze ve stručnosti charakterizovat vývoj, jaký prodělalo německé hospodářství v období krátce po měnové reformě.
Do té doby nevídaná konjuktura německé ekonomiky se nese ve znamení dvou předních politiků. Prvního spolkového kancléře Konrada Adenauera a ministra hospodářství Ludwiga Erharda, pod jejichž vedením se z válkou zničené země stala během sedmi let průmyslová velmoc a z nové německé marky DM symbol úspěchu a stability.
Z počátku bylo německé hospodářství poznamenáno nejen válečnými škodami, ale také demontáží průmyslových závodů a nuceným vývozem paliv, surovin a uhlí za nepřiměřeně nízké ceny. Stále platil přídělový systém, který pokrýval jen nejzákladnější potřeby, čímž přispíval k enormnímu rozmachu černého trhu. V oběhu se nacházelo nepřiměřeně velké množství peněz, které postupně roztáčelo spirálu inflace. S cílem stabilizovat tuto situaci byla v červnu 1948 přijata měnová reforma, která de facto předznamenala budoucí rozdělení Německa a v západních sektorech odstartovala jeho ekonomický růst.
Samotná reforma spočívala ve stažení staré měny a jejím nahrazení Deutsche Mark v novém kurzu a eliminaci úspor a dlužných pohledávek bank vůči státu. Díky potlačení černého trhu se obchody zaplnily do té doby nedostatkovým zbožím natolik, že si obyvatelé mohli pořídit většinu výrobků a to i těch, které by si před nedávnem nemohli vůbec dovolit nebo takových, které byly k dostání jen na černém trhu. Z obav před vzrůstající inflací uvolnila Bank deutscher Länder jen omezené množství peněz vytištěné dílem v domácích tiskárnách, dílem v ABNCo a Bureau of Engraving and Printing (BEP). V oběhu jich tedy bylo relativně málo, o to větší však měly hodnotu.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2013
Velkou medaili s Barackem Obamou získá jen třetina zájemců.
Nová česká medaile vydaná u příležitosti návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze se setkala s mimořádným ohlasem a zájmem české veřejnosti. Na většinu zájemců o její koupi se však vůbec nedostalo.
Praha - K rozebrání nákladu celkem 1000 ks stačilo zájemcům jen několik hodin.
Krátce po zveřejnění informací o její ražbě v médiích byl rozebrán náklad stříbrné i zlaté medaile vydané ve váze 1 troyské unce. Poptávka několikanásobně přesáhla stanovený náklad 500 ks zlaté a 500 ks stříbrné medaile.
Jen u zlaté medaile eviduje společnost Zlaté Mince Numismatika trojnásobný převis poptávky nad dostupným počtem medailí.
"I přes to, že jsme museli krátit došlé objednávky zájemcům kteří chtěli zakoupit více kusů najednou, na všechny zájemce se nedostalo" říká Kamila Bantová z obchodního oddělení. I když jsme rezervace přijímali od 11. března, většina objednávek přišla až v pondělí 30.3. mezi 19.00 - 21.00 hodinou. V tu dobu informovaly o připravované ražbě české televize ve svých hlavních zpravodajských relacích. Reakce veřejnosti byla okamžitá. Internetový server Zlatemince.cz v tu dobu přijal přes tisíc nových objednávek. Šanci však měli jen ti zájemci kteří objednávku vystavili bez otálení. Ti zájemci kteří s odesláním počkali až na konec zpráv nebo se snažili objednat zboží telefonicky další den již přišli pozdě.
V reakci na tento nebývalý zájem se připravuje vydání druhé zlaté medaile Baracka Obamy poloviční velikosti ( 1/2 troyské unce ) o kterém jsme Vás již informovali.
Zájemci o její koupi se dočkají prvních dodávek začátkem května 2009.
Zájem o tuto medaili se předpokládá nejen od investorů kteří neuspěli s poptávkou na první, větší medaili. Vzhledem k nižší ceně bude medaile dostupná ještě širšímu okruhu sběratelů. Zájemci si ji mohou rezervovat již nyní přes internet, na adresách :