Barbie
Australská mincovna Perth Mint vydává novou stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 1 Dollar. Nová mince je věnována ikoně světa módy, světoznámé panence Barbie.
Perth - Australská mincovna Perth Mint vydává novou stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 1 Dollar. Nová mince je věnována ikoně světa módy, světoznámé panence Barbie.
Barbie je nejznámější a taky nejprodávanější panenka. Poprvé byla představená na největším veletrhu hraček American International Toy Fair 9. března 1959. Letos Barbie slavní své padesáté narozeniny.
První Barbie měla krásné zlaté náušnice, rudě lakované nehty a obrovské sluneční brýle. Vynálezcem panenky Barbie byla paní Ruth Handlerová. Ta jí vytvořila pro svou dceru Barbarru, po, které panenku také pojmenovala.
Šaty pro Barbie šili vždy světoznámí návrháři. Mezi nimi i Armani, Givenchy, Calvin Klein, Versace, Vivienne Westwoodová, Christian Dior, Diane Von Fürstenbergová, Dolce & Gabbana, Gucci či Oscar de la Renta.
Nominální hodnota mince je jeden Dollar (TVD). Mince je ražena ze stříbra nejvyšší ryzosti 999/1000. Má průměr 40 mm a váží jednu troyskou unci. Náklad těchto mincí je přísně omezen na 20.000 ks, které se razí v provedení špičková kvality.
KLOBOUKY A JEDNOROŽCI: Skotské zlaté mince 1329–1702
Skotsko je dnes, alespoň z numismatického hledika, považováno za nedílnou součást Spojeného království a to, že téměř 600 let mělo své vlastní ražby jako by bylo zapomeuto.
Skotské oběživo zpočátku inspirované Anglií se pod francouzským vlivem rozvinulo ve svébytný ekosystém tvořený měděnými, stříbrnými a zlatými ražbami. Postupná devalvace skotské libry a narůstání kontinentálního vlivu vedlo ke vzniku podivuhodných zlatých nominálů.
David II. – Robert III.
Skotské království se dočkalo vlastních mincí až po více než sto letech od svého sjednocení. A mohla za to Anglie. Roku 1136 vytáhl skotský král David I. s armádou na jih, aby pomohl své neteři Matyldě proti uchvatiteli anglického trůnu Štěpánovi. Cestou se mu podařilo obsadit Carlisle s mincovnou a blízkými stříbrnými doly. David zde nechal razit první skotskou minci, stříbrný penny, podobný těm anglickým. Skotské mince následovaly anglické váhové standardy takže obě měny mohly obíhat společně až do roku 1373. I první skotská zlatá mince vděčila za svůj vznik Anglii, kde Edward III. úspěšně zavedl zlaté mince roku 1351. Tou dobou se u anglického dvora nacházel v zajetí David II. (vládl v letech 1329-1371), který se nechal inspirovat a po svém propuštění v roce 1357 nechal vyrazit zlatý noble.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2017.