AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Zlaté medaile

Aukce #09450 - 2004 - b.k. - Vstup SR do EU

AUKCE

Číslo aukce: #  09450  
Zahájení aukce: 14.02.2023  
Aukce končí:
 
26.02.2023
 
 
Vyvolávací cena: 390,00 Kč  
Dosažená cena: 601,00 Kč
(361510202282023)

 
Cílová cena (kup teď): 2000,00 Kč  
Minimální příhoz : 1,00 Kč  
Minimální nabídka : 602,00 Kč  
Příhozů: 7  
TATO AUKCE JE UKONČENA!



POPIS

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Sk
Autor: Mgr. art. Patrik Kovačovský
Rytec: averz: Libuše Franckeová, reverz: Martina Pechholdová

průměr mince 34 mm
hmotnost 20 g
hrana hladká, s vlysem „ROZŠÍRENIE EURÓPSKEJ ÚNIE O DESAŤ KRAJÍN“
mince je ražena ze slitiny obsahující 750 dílů stříbra a 250 dílů mědi

rok 2004 provedení Proof 4700 ks
provedení b.k. 10500 ks


STAV

Chybí leták.




ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

20. let Vídeňských Filharmoniků

Zlatou investiční minci Vídeňský Filharmonik ( Wiener Philharmoniker ) razí státní rakouská mincovna ve Vídni. Zakoupit ji můžete běžně ve čtyřech různých velikostech. Je proto dostupná opravdu pro každého.

Zlatou investiční minci Vídeňský Filharmonik ( Wiener Philharmoniker ) razí státní rakouská mincovna ve Vídni. Zakoupit ji můžete běžně ve čtyřech různých velikostech. Je proto dostupná opravdu pro každého.

Úspěšný příběh této zlaté mince započal v roce 1989. Již čtyřikrát, v letech 1992, 1995, 1996 a 2000 byla tato mince na koncertě zlatých investičních mincí jednoznačně světovou špičkou. Dnes je mince ražená ze zlata s nejvyšší ryzostí ( z 1000 dílů je 999.9 čisté zlato ! ) jedinou investiční mincí s nominální hodnotou eura a zlatou investiční mincí Evropy.

V letošním roce slaví Vídeňský Filharmonik své dvacáté narozeniny. K tomuto výročí bude vídeňská mincovna vydávat mimořádnou edici těchto oblíbených mincí.

Ta je mimořádná především svými rozměry. Každá mince vydaná v rámci této jubilejní ražby bude vážit rovných dvacet troyských uncí. To je přibližně 622 gramů.

Autorem výtvarného návrhu mince je Thomas Pesendorfer. Na licní straně mince jsou velké varhany v Zlatém sále vídeňského Musikvereinu, sídla Vídeňské filharmonie a text "REPUBLIK ÖSTERREICH 20 UNZE GOLD 999,9 2000 EURO" udávající hmotnost, ryzost a nominální hodnotu mince. Rub mince zdobí hudební nástroje Vídeňské filharmonie a text "WIENER PHILHARMONIKER".

Ražba mince bude zahájena 16.10.2009. Tento den bude i určující pro stanovení konečné ceny těchto mincí.

Zájemci si ji však mohou rezervovat již nyní na stránkách Zlatemince.cz. Náklad mincí je omezen na cca 6000 ks. Více jich vydáno nebude. Na řadu sběratelů se proto vůbec nedostane.

Tato skutečnost je o to zajímavější že vídeňská mincovna je známá pro svůj konzervativní přístup k emisi mincí a tak je jisté že tato výjimečná ražba mincí se nadlouho nebude opakovat. "Velcí" Filharmonici proto zůstanou výjimečnými exempláři ve sbírkách numismatiků i v portfoliu investorů.



Úvod do grošového období (9) Čištění, patinování a konzervace mincí

Součástí vědomostí sběratele mincí grošového období by měla rozhodně i znalost, jak se o mince starat, aby neztratily svou autentičnost, nebo abychom je neopatrným zacházením neponičili.

Ke každému materiálu se kvůli jeho fyzikálním a chemickým vlastnostem musíme chovat jinak. Následující řádky popisují podrobně jak na to.

Zlato

Zlato těžko oxiduje, a protože většina zlatých mincí byla vyražena z kvalitního a téměř čistého kovu, odolávají úspěšně chemickým vlivům jak půdy či vody (a to i mořské), tak i vlivům atmosférickým. Přec ale existuje jedna nepříjemná povrchová vada čas od času se vyskytující na zlatých ražbách. Bývá označována jako tzv. červená rez. Průvodním jevem výskytu této rzi je přepálení zlata – jeho vystavení vysoké teplotě (například při požárech). Hlavní příčinou tohoto jevu je přítomnost mědi v mincovní slitině takto postižených mincí. Protože měď za vysokých teplot snáze oxiduje, stačí i její nepatrné množství, ve kterém přichází v kovu zlatých ražeb, aby přešla do podoby nižšího kysličníku mědi – kysličníku měďného (Cu2O). Ten pak nepříjemně přikrášlí povrch mincí červenými skvrnkami.
Kysličník měďný je značně stálý, a proto je i jeho odstranění z povrchu zlatých mincí problematické. Nejvhodnější bývá odstranit skvrny roztokem manganistanu draselného (KMnO4), okyseleným kyselinou sírovou, opatrným nanášením skleněnou tyčinkou na postižená místa. Jindy se zase užívá k vyčištění spáleného zlata kyseliny solné, nebo boraxu (tetraboritan sodný).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2012

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád medaile ZLATÉ MEDAILE.CZ
zlatemedaile.cz - Investiční zlato a česká národní numismatika. Nejširší nabídka drahých kovů. Au. Aurum. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční cihly. Osvobozeno od DPH. Tradiční zlaté české dukáty i oficiální pamětní mince. Ag. Argentum. Stříbrné mince, stříbrné slitky švýcarských rafinérií. Pro podnikatele s plným odpočtem DPH. Sběratelské umělecké a limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny, Mincovny Kremnica, mince České národní banky a Národnej banky Slovenska. Do nabídky vybíráme pouze díla medailérů s investičním potenciálem, atraktivní pro sběratele. Našim exkluzivním dodavatelem investičních slitků je Zlatovna a.s. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.