Korunové bankovky (10) Bankovky České republiky
V závěrečné části seriálu o korunových bankovkách se budeme věnovat našim
nejmodernějším bankovkám. Jedná se o bankovky z let 1994–2009 (3–5).
Emitentem bankovek je Česká Národní Banka (=ČNB).
Emise z roků 1994–2009(2009A) zahrnuje 7 bankovek. První bankovkou je nominální hodnota 20,- Kč (Pick #10)z roku 1994. Ta byla vydána ve dvou variantách; Pick #10a–10b. Diference spočívá jednak v prefixu (=sérii) bankovek, když Pick #10a má #A, B, nýbrž Pick #10b má # pouze B. Navíc kovový ochranný proužek je u Pick #10a lokalizován 74 mm od levého okraje bankovky (=také v literatuře uváděno vpravo), kdežto Pick #10b má tento proužek 50 mm
od levého okraje (=také v literatuře uváděno vpravo). Revers bankovek je shodný.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2012
Třídění malých grošů Historie problematiky
Malé groše již v minulosti vedly některé badatele k pokusům o jejich systematické řazení
a ke snaze o vytvoření stále dokonalejšího a úplnějšího monotématického přehledu těchto
mincí.
Ohlédneme-li se zpět, zjistíme, že tyto pokusy o soupis typů a variant malých grošů
se v domácím českém prostředí periodicky opakují přibližně ve třicetiletém cyklu. Autoři,
kteří se již v minulosti zabývali určením a popsáním typů a variant malých grošů, vycházeli ve svých pracích z různých pohledů na tyto mince. Jejich úsilí bylo zaměřeno na hledání metodiky třídění malých grošů a pokusy o jejich systematické rozdělení.
Je zajímavé, že první pokus o systematické roztřídění malých grošů neodstartoval v Čechách. Jako první se na pomyslné startovní čáře objevil numismatik Viktor Hohlfeld se studií Böhmische Weiss und Maley Groschen, která začala na pokračování vycházet od roku 1879 ve Vídni v Nentwichově časopise Numismatische Blätter. Tento časopis po roce 1880 zanikl a tak práce zůstala nedokončena. Viktor Hohlfeld tak stačil zveřejnit celkem 94 typy a varianty malých grošů z první čtvrtiny Rudolfovy vlády, tzn. z období 1577–1585. Prvním českým příspěvkem, kde dochází k podrobnému popisu typů a variant je článek Viktora Katze, otištěný ve Věstníku Numismatické společnosti česko-slovenské (ročník III, č. 2, pořadné čís. 6, vydané v Praze, v prosinci 1921). Vzpomínám, že mnozí sběratelé českých minci kopii dvojstránky s Katzovými tabulkami malých grošů nosili neustále při sobě jako vzácnou a praktickou pomůcku ještě mnoho let po vydání Janovského kartotéky. Hubert Janovský, voják z povolání a český numismatik se celý život věnoval českým vládním mincím doby tolarové. V roce 1933 vydal společně s Josefem Dobrým Seznam českých vládních mincí, který se stal základním kamenem jeho celoživotního díla České vládní mince – kartotéka novověku 1526–1856 vydaného Numismatickou společností československou v Praze roku 1948.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2012