AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Zlaté medaile

Aukce #00083 - Sada 4 Československých dukátů 1978 10D 5D 2D 1D, 0/0

AUKCE

Číslo aukce: #  00083  
Zahájení aukce: 02.11.2010  
Aukce končí:
 
12.11.2010
 
 
Vyvolávací cena: 103500,00 Kč  
Dosažená cena: 103500,00 Kč  
Cílová cena (kup teď): 122450,00 Kč  
Minimální příhoz : 550,00 Kč  
Minimální nabídka : 103500,00 Kč  
Příhozů: 0  
TATO AUKCE JE UKONČENA!



POPIS

Jednodukát zobrazuje Karla IV. podle dobového portrétu, českého lva, iniciálu Karla IV. a letopočty 1346 - 1378. Jedná se o období, kdy Karel IV. byl králem českým, římským a posléze i císařem říše římské. Osobnost Karla IV. je spojena s významným pokrokem v oblasti ekonomiky, politiky, urbanistiky, vědy a kultury.
Hmotnost: 3,4909 g, obsah ryzího zlata 3,4420 g, průměr 19,75 mm, okraj je jemně vroubkovaný.

Dvojdukát představuje státnost znázorněnou královskou pečetí Karla IV. Latinský text: „KAROLUS.DEI.GRA.ROMANOR.REX.SEMPER.AUGUSTUS.ET.REX.BOEMIE" znamená v překladu „Karel z boží milosti král římský a král český". České země v době vlády Karla IV. získaly právní imunitu vůči říši římské. Toto výsadní postavení, jehož se dostalo zemím České koruny, bylo vyjádřeno v tzv. Zlaté bule z roku 1356. Svrchovaným pánem zemí České koruny byl český král.
Hmotnost: 6,9818 g, obsah ryzího zlata 6,8848, průměr 25 mm, okraj je jemně vroubkovaný. Pětidukát zobrazuje ústřední motiv pečetidla universitní obce pražské university z poloviny 14. století, na němž Karel IV. předává knížeti Václavovi zakládací listinu university. Z historických svědectví vyplývá, že Karel IV. založil universitu především pro obyvatele českého království. Založení university v té době představovalo zcela mimořádnou událost, neboť v E




ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Valdštejn Portrétování generalissima

Samotné příjmení, bez křestních jmen, titulů a hodností, zcela postačí, aby oživilo temnou, monumentální postavu našich a evropských dějin.

Nikdo z historiků, zabývajících se třicetiletou válkou, nemohl pominout Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna, knížete Frýdlandského a vévodu Meklenburského, císařského nejvyššího polního hejtmana, generála Oceánského a Baltického moře, držitele řádu Zlatého rouna. A přesto zbývá v interpretacích jeho osobnosti něco nedopovězeného, co tam už asi zůstane trvale.

Na začátku nic nenasvědčovalo, že se Valdštejn v ymaní z osudu odpovídajícího jeho nepříliš nadějné v ýchozí pozici. Pocházel sice ze starého českého panského rodu, ale neměl majetek, který by stál za řeč, ani spolehlivou protekci. Ze životních cest, které se člověku v jeho situaci nabízely, si v ybral tu vojenskou. Na uherském bojišti, na samém začátku 17. století, získal ve srážkách s Turky základní znalosti vojenského řemesla. Jako profesionální válečník, „krýksman“, je pak v následujících letech využívala dál rozvíjel. Jeho ctižádostivá povaha se však nemohla spokojit s nějakou průměrnou kariérou, a proto se rozhodl prosadit za každou cenu. Jedním z důležitých kroků na této cestě byla konverze ke katolické víře, jiným pak svatba s bohatou, o pár let starší vdovou, a dalším logickým krokem bylo získání plukovnického patentu. V hodnosti plukovníka ho také zastihl počátek stavovského povstání proti Ferdinandu II. K vůdcům povstání cítil silnou nedůvěru a další v ý voj ho přesvědčil, že to byla nedůvěra oprávněná. Svůj Rubikon překročil roku 1619, když ujel do Vídně k císaři i s pokladnou moravských stavů. Vsadil všechno na úspěch císařské strany a jeho sázka v yšla. Časem mu dala vše po čem toužil, slávu, respekt, tituly, moc i bohatství. Neukojitelná ctižádost mu nakonec přinesla také smrt z rukou spiklenců, plnících tak císařovo tajné přání.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013



Bhútán Stručné poznámky k notafilii

V úvodu je potřebné vzpomenout vývoje bhútánského monetárního systému. Základní měnovou jednotkou je 1 ngultrum.

Ten byl zaveden v roce 1974, kdy vystřídal bhútánskou rupii. Bhútánská rupie byla v paritě s indickou rupií (viz dále), která v Bhutánu obíhala společně s rupií bhútánskou.

V roce 1928 se začala razit mince v hodnotě půl bhútánské rupie, označována jako 1 tikčung. Podobnou mincí byla zlatá mince 1 sertum, která odpovídala 100 bhutánským rupiím (v téže paritě indickým rupiím). Byla určena výhradně sběratelským účelům.
Prvním emitentem bankovek Bhutánu byl Royal Government of Bhutan.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2013.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád medaile ZLATÉ MEDAILE.CZ
zlatemedaile.cz - Investiční zlato a česká národní numismatika. Nejširší nabídka drahých kovů. Au. Aurum. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční cihly. Osvobozeno od DPH. Tradiční zlaté české dukáty i oficiální pamětní mince. Ag. Argentum. Stříbrné mince, stříbrné slitky švýcarských rafinérií. Pro podnikatele s plným odpočtem DPH. Sběratelské umělecké a limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny, Mincovny Kremnica, mince České národní banky a Národnej banky Slovenska. Do nabídky vybíráme pouze díla medailérů s investičním potenciálem, atraktivní pro sběratele. Našim exkluzivním dodavatelem investičních slitků je Zlatovna a.s. ©2003-2025 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.