Zlaté medaile Blog

Fidem


06.06.2009 8:00:00

FIDEM: Mezinárodní bratrství medailérů a jejich fascinující svět
(představení)

  1. Když se řekne FIDEM
    Ne každý člověk si uvědomí, jakým způsobem může drobný předmět, jako je medaile, vyjadřovat důležitou událost či připomínat významnou osobnost. Za celou medailérskou tvorbou, od prvotní myšlenky až po precizní ražbu nebo odlévání, stojí desítky hodin práce. Právě proto existuje mezinárodní organizace FIDEM, která sdružuje všechny nadšence, tvůrce a odborníky v oboru medalistiky z celého světa.

  2. Co je to FIDEM?
    FIDEM je zkratkou pro Fédération Internationale de la Médaille d’Art, tedy Mezinárodní federaci medailérského umění. Tato organizace, založená již v roce 1937, si klade za cíl podporovat a rozvíjet medalérské umění na mezinárodní úrovni. Členská základna je rozprostřena ve více než dvaceti zemích a zahrnuje jak profesionální medailéry, tak výtvarné umělce, historiky umění, sběratele i muzejní pracovníky.

  3. Historie plná odhodlání
    V meziválečném období se objevila potřeba propojit jednotlivce a instituce, které se zabývaly historickým a uměleckým významem medailí. Ustavující kongres FIDEM se konal v Paříži pod záštitou předních evropských sochařů a numismatiků. V dalších desetiletích se federace rychle rozrostla: lákala medailéry z Latinské Ameriky, Asie a později i z východní Evropy. Cílem bylo nalézt společnou platformu k diskuzi, výměně zkušeností a k prezentacím nových uměleckých trendů.

  4. Propojení tradice a současnosti
    Fascinující na FIDEM je propojení velice staré tradice medailérství s moderními uměleckými směry. Medaile bývaly kdysi symbolem moci a slávy panovníků, zrcadlily důležité události, zobrazovaly portréty císařů či králů. Dnes se stávají malými „plátny“ umožňujícími vyjádřit nejrůznější myšlenky – ať už politické, ekologické či filosofické. FIDEM se stará o to, aby byl tento vývoj soustavně sledován a předáván dalším generacím.

  5. Mezinárodní výstavy a soutěže
    Jedním z hlavních pilířů činnosti FIDEM jsou pravidelně pořádané výstavy, kongresy a soutěže. V rámci těchto setkání bývají vystavovány medaile z celého světa, často s určitým společným tématem – např. „Mír a svoboda“, „Krása přírody“ nebo „Kulturní dědictví národů“. Tato setkání zpravidla přilákají stovky vystavovatelů a tisíce návštěvníků, kteří obdivují rozmanitost formy a obsahu. Medailérská scéna je tak obohacována o nové směry, nápady a inspirace.

  6. Vědecká numismatika a přínos FIDEM
    Numismatika, vědní obor zabývající se studiem mincí a medailí, by bez podobných organizací jen stěží nacházela nové impulsy. FIDEM podporuje analytické a komparativní metody bádání, udržuje rozsáhlou dokumentaci a umožňuje odborníkům sdílet své poznatky. Tyto poznatky sahají od technologických postupů v ražbě či lití kovů přes symbolickou rovinu uměleckých motivů až k historickým souvislostem, které medaile zachycují.

  7. Cenné sbírky a muzejní exponáty
    Na činnosti FIDEM participují i velká světová muzea, pro něž jsou numismatika a medalérie důležitou součástí sbírek. Díky federaci mohou kurátoři spolupracovat s nejvýznamnějšími tvůrci, domlouvat si zápůjčky a uspořádávat tematické expozice. Například v Londýně, Paříži či New Yorku se konaly výstavy medalistů, jejichž zásluhou se medailérské dílo ukázalo v novém světle a přiblížilo široké veřejnosti.

  8. Dědictví mincí a medailí
    Sama medalérie, jako umělecká disciplína, se vyvinula z mincovnictví, které bylo přímo spojeno s vládnoucí mocí a hospodářskými potřebami států. Historikové proto dodnes s úžasem poznávají, jak dokázaly mince a medaile nést jména a tváře vládců či symbolické obrazy důležitých událostí a institucí. FIDEM toto dědictví udržuje a rozvíjí, aby se neztratilo v digitální době a zůstalo dalším generacím jako cenná „učebnice“ dějin.

  9. Vznik nových technologií
    Zajímavé je, že medailérství není zdaleka spojeno jen s klasickou ruční řemeslnou výrobou. Současní tvůrci používají i moderní technologie, jako je laserové gravírování, 3D modelování či různé formy elektronové mikroskopie, aby detailně analyzovali povrch a strukturu historických medailí. Tuto oblast FIDEM dlouhodobě podporuje a nabízí svým členům školení a semináře k novým možnostem tvorby.

  10. Zajímavé příběhy a lidské osudy
    Každá medaile má svůj příběh. Někdy jde o prestižní ocenění, které tvůrce věnoval velké osobnosti: spisovateli, vědci, sportovci či politikovi. Jindy jsou medaile vyhotoveny ve velkých sériích, aby připomněly výročí či společenskou událost. FIDEM usiluje o to, aby tyto příběhy zůstaly živé, a ve svých materiálech shromažďuje údaje o autorech, době vzniku i okolnostech, za kterých medaile vznikly.

  11. Spolupráce s mladými talenty
    Neméně důležitou činností federace je výchova nových generací medailérů. Mnozí mladí umělci začínají s grafikou, sochařstvím či designem a teprve později objevují krásu a subtilnost medalérie. Přes FIDEM mohou získat stipendia, zapojit se do soutěží a představit své práce na mezinárodních fórech. Touto cestou se rozvíjí profesionální dráha, která by je jinak možná minula.

  12. Intelektuální a umělecké diskuse
    Většina kongresů organizovaných FIDEM je doprovázena odbornými přednáškami a panelovými diskusemi. Mohou se zde potkat historici se sochaři, technici s teoretiky umění, kurátoři muzeí se sběrateli. Výsledkem je jedinečný dialog o roli, podobách a budoucnosti medailérství. Zaznívá tu, jak důležitá je symbolika pro udržení historické paměti, nebo jak lze na malém kovovém kotouči vyjádřit zásadní myšlenky doby.

  13. FIDEM v českém prostředí
    Také v České republice působí několik členů FIDEM, ať už jde o individuální umělce, nebo o instituce jako Národní muzeum či některé univerzity a odborné spolky. Medailérská tradice má u nás dlouhou historii spjatou s ražbou mincí (již od 10. století), a tak se česká tvorba pravidelně objevuje i na mezinárodních výstavách federace. Česká numismatická společnost také spolupracuje s FIDEM na výměně informací a exponátů.

  14. Současné trendy a výzvy
    V posledních letech nabývá na síle diskuse o tom, zda digitální platby a kryptoměny nevytlačí mince a nakonec i medaile z každodenního života. Členové FIDEM však připomínají, že hodnota medaile nespočívá jen v její koupi či prodeji, ale především v uměleckém a historickém poselství. Právě proto má federace zájem na tom, aby se medailérství předávalo dál – už ne jako běžné řemeslo, nýbrž jako svébytná umělecká disciplína.

  15. Shrnutí poznatků
    Z organizace FIDEM se postupem desetiletí stala respektovaná instituce, jež zprostředkovává setkávání lidí s podobnými zájmy, ale často z různých kontinentů. Spojuje je láska k mincím, medailím a symbolům, jež dokážou vyjádřit mnohé i na velmi malém prostoru. Díky FIDEM se objevují noví autoři, znovu se nastoluje diskuse o umělecké i historické hodnotě mincí a medailí, a veřejnost se může těšit na výstavy, které ukazují sílu této netradiční formy umění.

  16. Zdroje a odkazy
    Zájemci o další informace mohou nahlédnout na oficiální webové stránky FIDEM:

  • fidem-medals.org
  • Bulletin FIDEM (pravidelně vycházející oběžník federace)
  • Odborné publikace a časopisy: Numismatický sborník, Journal of the Medal, Revue Numismatique
  • Muzejní sbírky: Britské muzeum v Londýně, Cabinet des Médailles v Paříži, Národní muzeum v Praze

Důležitým pramenem mohou být také katalogy z výstav konaných pod záštitou FIDEM, kde se setkáte s konkrétními díly, detailními popisy technik i životními příběhy autorů. Nezbývá než dodat, že medailérství i díky této federaci zůstává stále živým oborem, který propojuje minulost se současností a výmluvně vypovídá o lidské tvořivosti a hodnotách napříč staletími.

Mám rád medaile ZLATÉ MEDAILE.CZ
zlatemedaile.cz - Investiční zlato a česká národní numismatika. Nejširší nabídka drahých kovů. Au. Aurum. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční cihly. Osvobozeno od DPH. Tradiční zlaté české dukáty i oficiální pamětní mince. Ag. Argentum. Stříbrné mince, stříbrné slitky švýcarských rafinérií. Pro podnikatele s plným odpočtem DPH. Sběratelské umělecké a limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny, Mincovny Kremnica, mince České národní banky a Národnej banky Slovenska. Do nabídky vybíráme pouze díla medailérů s investičním potenciálem, atraktivní pro sběratele. Našim exkluzivním dodavatelem investičních slitků je Zlatovna a.s. ©2003-2025 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.