Slovník pojmů
Kliknutím na výraz se zobrazí nová
stránka s obsáhlejším výkladem pojmu.
A
Alchymie
Aurum
B
Bar
zlatá cihla; jejich rozměry se liší podle zvyklostí jednotlivých zemí, hmotnosti se udávají v trojských uncích nebo v gramech (kilogramech)
Biatec
Stříbrné keltské mince o hmotnosti okolo 17g. Byly raženy po roce 70 př. Kr. jedním z bójských kmenů na jihozápadním Slovensku. Jeho hlavní oppidium se předpokládá v místech dnešní Bratislavy. Tyto mince nesou neobvykle nápisy v latince. Nejčastěji se opakuje právě slovo BIATEC. Význam těchto nápisů není dosud znám.
Brakteát
Stříbrná jednostranná mince ražená na velmi tenkém střížku.
Bullion
označení původně znamenalo mincovnu či místo tavení kovů (ze starého francouzského slova bouillion (vřít, tavit se), ale postupně se ujalo pro souhrné označení drahých kovů obchodovaných ve formě cihel a slitků a dnes i investičních mincí.
Bullion coin
na rozdíl od sběratelských zlatých mincí jde o minci investiční, raženou státními mincovnami a prodávánou za relativně nízké premium (prodej je zaměřen na drobné investory). Průkopníkem byl uncový jihoafrický Krugerrand z roku 1967 a jeho celosvětový úspěch vedl k zavedení dalších (kanadský Maple Leaf, australský Nugget, britská Britannia, americký Eagle, rakouský Philharmoniker atd.)
C
D
Dukát
označení zlaté mince, které razila většina států v Evropě již od středověku. Název vznikl z posledního slova latinského nápisu SIT TIBI CHRISTE DATUS QUEM RU REGIS ISTE DUCATUS. Ryzost těchto mincí byla 23.5 karátů. Neměnná hmotnost jednoho dukátu je 3.49 gramu.
Dukátové zlato
kov o ryzosti 986/1000 používaný nejčastěji právě k ražbě dukátů.
E
Elektrum
přírodní slitina ryzího zlata se stříbrem v poměru 4 : 1
F
Face value ( anglický výraz )
nominální hodnota
fine gold ( anglický výraz )
Ryzí zlato
fineness ( anglický výraz )
Ryzost kovu, vyjadřuje se v karátech nebo v tisícinách
G
Groš
Stříbrná mince ražená původně ve francouzském Tours. Měla hmotnost 4.22 g. I když se rozšířila po celé Evropě, její hodnota i kvalita časem stále klesala a stala se pak synonymem nízké hodnoty.
Good delivery bar
zlatá cihla odpovídajíc standardům London Bullion Market Association, musí mít hmotnost 350-430 trojských uncí, ryzost minimálně 995 a musí být opatřena sériovým číslem a uznávanou značkou. Má mít rovněž hezký vzhled a umožňovat snadnou manipulaci. Tyto zlaté cihly jsou hlavním prostředkem mezinárodního obchodu se zlatem.
I
J
K
Karát
Koruna
11.8.1892 provedla Rakousko - Uherská monarchie měnovou reformu a zavedla novou měnovou soustavu - korunovou měnu. Jednalo se o měnu zlatého standardu, t.j. měnu u které je stanovený pevný kurz ke zlatu. Základní jednotkou se stala koruna, která se dále dělila na 100 haléřů. Koruna byla krytá 0,328 g ryzího zlata. Vztah k rakouskému zlatému byl vyjádřený poměrem 2:1.
Kilo bar
zlatá cihla vážící 1 kilogram
L
London good delivery
standard měření kvality zlata při transakcích na londýnském trhu
M
Medailon (1) Kruhový terč s reliéfní výzdobou. Taky otevíratelný přívěsek pro uložení fotografie nebo jiného malého předmětu, např. pramínku vlasů milované osoby. (2) Umělecký útvar charakterizující formou eseje nějakou osobnost.
Medailér
Mince [Němčina, latina], původně kus kovu určitého tvaru, za jehož váhu a obsah drahého kovu ručil stát či vydavatel. První mince ve starověku se objevily v Číně a Malé Asii (Lýdie), v Řecku a římské říši, odkud se rozšířily dále do Evropy. Dnes je mince peněžní jednotkou, která je součástí peněžní soustavy každého státu. Mince má dvě strany: líc (averz) a rub (reverz), na nichž bývá zpravidla vyražen státní znak, číslice vyjadřující jmenovitou hodnotu mince a letopočet ražby. Mince plní funkci peněz jako oběživa v podobě kurantních mincí (jejichž jmenovitá hodnota odpovídá hodnotě peněžního kovu, například zlaté mince) nebo jako peněžní znaky ve formě drobných mincí (jejichž jmenovitá hodnota se odchyluje od hodnoty mincovního kovu).
Mincovní medaile
Mincovna
Mincovna Znojmo
Mincovní značky
N
Národní numismatické centrum
Niob
Nominál
Dnes jmenovitá hodnota mince, která je na ní vyražená. Jinak výraz pro druh mince. Základními nominály jsou statér, denár, brakteát, groš, tolar, dukát, zlatník, grešle, koruna a další.
Notafilie
podobor numismatiky, zabývající se papírovými platidly.
Nuget
Neupravený kus zlata. Největší byl nalezen v Mollagulu v Austrálii. Vydal 69,92 kg čistého zlata.[ více zde ... ]
O
P
Pamětní mince
Platina
Premium
percentuelní obchodní přirážka k ceně nad aktuální cenu zlatého obsahu zlaté mince nebo cihly
R
S
Spot price
aktuální tržní cena komodity na trhuSeverské zlato
Státní mincovna
Mincovna zřízená státem.
T
Taušírování
Dvoubarevná plošná technika vykládání kovu kovem jiné barvyTitan
Trojské hmotnosti
Dle měrného systému US : 24 grains = 1 pennyweight / 20 pennyweights = 1 ounce (480 grains) / 12 ounces = 1 pound (5760 grains)
Troy ounce ( anglicky ) - trojská unce ( značka Oz ), tradiční jednotka hmotnosti zlata, pojmenovaná podle hmotnostní jednotky užívané ve středověku při trzích ve francouzském Troyes. 1 trojská unce = 31,1034807 gramů. 32,15 trojských uncí = 1 kilogram
U
Uzanční slitky
Dohodnuté, obecně přijaté a uznávané slitky připouštěné na mezinárodní trhy zlata
Z
Zlaťáky
Hovorové označení peněz.
Zlato
Zlato je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov zlatavě žluté barvy.
Zlatá parita
znamená krytí měny zlatými rezervami
Zlaté devizy
československá měna byla částečně kryta zlatými rezervami a částečně hodnotnými devizami v prvé řadě anglickými librami a americkými dolary apod.